Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningCa. 16 sconesArbejdstid: 30 min.Samlet tid: 1 t.
Ingredienser
180 g koldt smør
520 g hvedemel
90 g flormelis
3 1/2 tsk. bagepulver
1 tsk. salt
1 tsk. vaniljekorn (fås fra Urtekram)
2 tsk. kanel
1 æg
310 g kærnemælk
80 g marcipan
80 g smuttede, hakkede mandler
æggeblommer til pensling
Sådan gør du:
- Tænd ovnen på 220 grader varmluft.
- Skær smørret i små firkanter, fordel dem på en tallerken, stil dem i fryseren i cirka 10 minutter, mens du forbereder resten.
- Bland de tørre ingredienser, mel, flormelis, bagepulver, salt, vanilje og kanel, i en stor skål.
- Tag smørfirkanterne ud af fryseren, og kom dem ned i melblandingen. Nu skal du arbejde lidt hurtigt, så smørret ikke smelter. Det er vigtigt, du ikke maser for meget med dejen. Alle smørfirkanterne skal have et tryk mellem to fingre, så du maser dem over i to. Når der ikke er flere hele firkanter, tilføjer du ægget og dernæst kærnemælken og vender dejen hurtigt sammen. Der skal stadig være smørklumper i, det er det, der giver den der flagemundfølelse.
- Rul den næsten samlede dej ud på et meldrysset bord, så den er ca. en centimeter tyk. Riv marcipanen ud på hele dejen, og fold den ind over hinanden 3 gange, rul ud igen.
- Fordel mandler på to tredjedele af dejen, fold igen 3 gange, og rul ud igen. Det vil sige, at du i alt folder/ ruller to gange. Der skal stadig være smørklumper i, men de skal være godt fladet ud nu.
- Når du har rullet dejen ud i ca. 3 centimeters tykkelse, stikker du scones ud med en skarp, kantet form eller udskær med en kniv. Pensl med æggeblommer på toppen, og bag i ca. 10-13 minutter, til de er gyldne.
LAV PERFEKTE LAG
Det kan være en kompliceret affære at rulle smør ind i dej og få de berømte lag, som du kender fra croissanter og wienerbrød. Men når det lykkes, er det en succesoplevelse.
Nedenstående billede har Frederikke Legaard selv illustreret. Her ser du hvordan du laver de forskellige foldninger og dermed opnår den flagede fornemmelse.
BILLEDE s.61
METTE MØLBAK HAR TESTET
Disse kanelscones kræver lidt håndelag, mens du ruller ud, men det er arbejdet værd.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter